Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași: Events hosted

Primary tabs

Title Dates
Curs de închidere: Economia politică europeană: Ce pot românii să aștepte de la UE? Wednesday, 24 May, 2017
Curs EUROSCI: Prof. dr. Alina Bârgăoanu despre Crize, Fracturi, Viteze, și Viitorul Uniunii Europene Monday, 22 May, 2017
International conference: European Union: crises and borders in the 21st century Friday, 19 May, 2017
Curs: Economia politică europeană: o viziune de ansamblu Wednesday, 17 May, 2017
Curs: Politicile Uniunii Europene: o viziune de ansamblu Monday, 15 May, 2017
Curs: Cum să rezolvăm problema călătorului clandestin la disciplinele noastre Friday, 12 May, 2017
Curs: Introducere în public choice 3: Modelul principal-agent; ieșirea, vocea și loialitatea; unele aplicații la UE Wednesday, 10 May, 2017
Curs: Introducere în public choice 4: Teoria cluburilor. Ieșirea, vocea și loialitatea. Brexit. Wednesday, 10 May, 2017
Curs: Politicile de extindere și de restrangere a Uniunii Europene Monday, 8 May, 2017
Curs: Introducere în public choice 2: Mobilizarea părtinirii, alegerile și lobbying-ul în UE Wednesday, 3 May, 2017
Curs: Introducere în public choice 1: Modelele spațiale de vot Wednesday, 26 April, 2017
Curs: Politicile externe: politica comercială comună, politica de dezvoltare, PESC Monday, 24 April, 2017
Curs: Politica fiscală: efect multiplicator sau de evicțiune? Politicile fiscale în cadrul UE Wednesday, 12 April, 2017
Curs: Politicile de interne ale UE: imigrare, azil, Schengen Monday, 10 April, 2017
Curs: Politica monetară, inflația și ocuparea forței de muncă în Uniunea Europeană Wednesday, 5 April, 2017
Curs: Bugetul UE și politicile de cheltuială: politica agricolă comună, regională și socială Monday, 3 April, 2017
Curs: Producția, creșterea, ocuparea forței de muncă, inflația și distribuirea venitului în UE Wednesday, 29 March, 2017
Curs: Politicile pentru asigurarea eficienței: concurență, transport, mediu Monday, 27 March, 2017
Curs: Esecul pietei (bunuri publice, externalitati, monopoale) si politicile UE Wednesday, 22 March, 2017
Curs: Uniunea Economică și Monetară: incălzire centrală pentru economia Europei? Monday, 20 March, 2017
Curs: Costurile impozitarii si sistemele impozitive optime: TVA-ul Wednesday, 15 March, 2017
Curs: Piata unica europeana: ceea mai importanta politica a Uniunii Europene Monday, 13 March, 2017
Curs: Cererea, oferta si politicile UE: Politica Agricolă Comună Wednesday, 8 March, 2017
Curs: Introducere in politica si procedurile de elaborare a politicilor UE Monday, 6 March, 2017
Curs de deschidere: Introducere in Economie Politica Europeana Wednesday, 1 March, 2017